کد: 36 - نویسنده: مجید جلالی
فقط درگیر مسائل حاشیه‌ای هستیم
مجید جلالی
روند ورود علم به فوتبال ایران آهسته است چون بیشتر درگیر مسائل حاشیه‌ای هستیم، گرایش فوتبال به علم به کندی پیش می رود و کار لوکس محسوب می‌شود.

در واقع اگر بخواهیم از روی واقعیت به این مساله نگاه کنیم می‌بینیم که در ظاهر روند علمی شدن فوتبال شروع شده، اما در عمل نشانه‌هایی از آن دیده نمی‌شود. در حقیقت مدیران باشگاه‌ها، مربیان و مسئولانی که در بدنه اجرایی فوتبال هستند چون قریب به اتفاق آنها هنوز با همان روش و شیوه سنتی و تجربی کار می‌کنند، این عامل سبب شده تا روند ورود علم به فوتبال به کندی صورت بگیرد.

 در فوتبال کنونی اشخاصی که صاحب تجربه بیشتری هستند عملکرد موفق‌تری نسبت به افراد متخصص و تحصیلکرده دارند و این مسیر علمی شدن را با مشکلات زیادی روبرو می‌کند. البته نباید انکار کرد که در زمینه علم تمرین و علم بدنسازی نسبت به گذشته سیر رشد قابل توجه بوده و فوتبال در این زمینه وارد مرحله جدیدی شده است، اما در خصوص حوزه فوتبال پایه و تربیت بازیکنان عملکرد موفقی نداشتیم.

اصولا کاربرد علم در فوتبال در تیم‌های پایه باید نمود بیشتری داشته باشد و در این رده با ورود مربیان تحصیلکرده و علمی باید بتوانیم کم‌کم حضور مربیان سنت‌گرا و تجربی را در فوتبال کم رنگ کنیم. در حقیقت مسیر ورود علم به فوتبال را باید از تیم‌های پایه شروع و بعد به مرور زمان به تیم‌های بزرگسالان و ملی گسترش دهیم.

در برهه کنونی در روند علمی کردن فوتبال نسبت به گذشته گام‌های خوبی برداشته‌ایم، اما این روند تا حدودی کند است و در مقایسه با دیگر کشورها می‌بینیم در فوتبال عقب مانده‌ایم. لذا اگر به همین منوال روند کار را پیش ببریم، نه تنها این عقب ماندگی جبران نخواهد شد، بلکه احتمال دارد شرایط بدتری نیز پیدا کنیم.

متاسفانه در باشگاه‌ها مشکل اساسی در زمینه ورود علم به فوتبال هیات مدیره است، چون اغلب اعضای آن غیر متخصص و غیر علمی هستند، به همین دلیل بیشتر مغلوب جریان حاکم به فوتبال که یک جریان کاملا تجربی و سنتی است، می‌شوند. حتی انتخاب مدیر و سرمربی تیم نیز چون توسط هیات مدیره صورت می‌گیرد تحت تاثیر این جریان قرار می‌گیرد و این مساله روند ورود مربیان علمی به بدنه فوتبال باشگاه‌ها را با مشکلات زیادی مواجه می‌کند. از سوی دیگر چون دیدگاه هیات مدیره به علم یک دیدگاه غیر اعتقادی و بیشتر در پی کسب نتیجه‌ است، لذا بر مبنای این سیاستگذاری پیشبرد علم در باشگاه‌ها کاری سخت است و نیاز به زمان دارد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر/پیام: