کد: 30 - نویسنده: مجید جلالی
گرفتن کلید جام‌جهانی، برد ازبکستان است
مجید جلالی
پیش از این هم گفته بودم که تنها راه پیروزی برابر کره‌جنوبی انجام بازی فیزیکی و دوندگی بالاست. در زمان کوتاهی که تیم ملی برای آماده شدن داشت، این تنها کاری بود که می‌شد انجام داد و بازیکنان ما با روحیه فداکاری صددرصدی و اتحاد بالا این کار را انجام دادند. کره‌ای‌ها در نیمه اول دیدند که می‌توانند روی ارسال‌های بلند خطرساز شوند و به همین دلیل در نیمه دوم به سراغ همین حربه رفتند. در واقع این کار باعث شد روند منطقی بازی آنها به هم بخورد. اکنون می‌توانیم از این برد لذت ببریم اما باید آگاه باشیم که همیشه نمی‌شود اینطور برنده شد. باید برای آینده فوتبالمان فکر‌های اساسی‌تری بکنیم. نمی‌شود بازی تیم را در خطوط جداگانه بررسی کرد، اما می‌توان گفت که کل تیم در کار دفاعی عملکرد خوبی داشت و بازیکنان ما با دوندگی زیاد و بازی درگیرانه عرصه را بر حریف تنگ کردند. البته در نیمه اول، مدافعان ما کمی روی توپ‌های هوایی حریف متزلزل نشان دادند اما در نیمه دوم و با یارگیری نفر به نفر این مشکل برطرف شد. همچنین عملکرد دو بازیکن جدید تیم ملی به ویژه اشکان دژاگه خیلی خوب بود.

 اشکان یکی از بهترین بازیکنان ما در برابر کره بود. در حال حاضر چون دو تیم از گروه ما به جام‌جهانی صعود می‌کنند، می‌توان گفت رقیب اصلی ما ازبکستان است. ما تا به امروز می‌توانستیم از پیروزی برابر کره خوشحال باشیم اما از این پس باید تمرکزمان را به بازی با ازبکستان معطوف کنیم. در کوتاه مدت نمی‌شود انتظار داشت که تیم ملی متفاوت بازی کند اما اگر از بازیکنان مراقبت کنیم و تمرینات منظم انجام شود، می‌توانیم ازبک‌ها را هم شکست دهیم. در حال حاضر پیروزی برابر کره‌جنوبی، شانس ایران را برای رسیدن به جام جهانی افزایش داده است. اگر قبل از بازی با کره شانس ما برای رفتن به جام جهانی 30 درصد بود حالا با این پیروزی به 60درصد رسیده است. ما با پیروزی بر کره خودمان را به‌عنوان یکی از مدعیان صعود به جام جهانی مطرح کردیم.

از این پس هر بازی یک کلید است و باید قدم به قدم برای رسیدن به هدف پیش برویم. حالا از گذشته امیدوارتریم. در این میان نقش باشگاه‌ها را هم در حفظ آمادگی بازیکنان ملی‌پوش تا زمان بازی با ازبکستان نباید فراموش کنیم. باشگاه‌ها و کمیته‌ داوران می‌توانند با مراقبت بیشتر، سلامت بازیکنان را حفظ کنند. البته این کار باید در چارچوب منطق و قانون صورت بگیرد. همچنین رسانه‌ها و کارشناسان می‌توانند با حمایت خود فضای شکل گرفته را حفظ کنند تا روحیه بازیکنان برای بازی با ازبکستان حفظ شود. ما در این بازی کی روش را هم به‌دلیل اخراج در بازی با کره روی نیمکت نداریم. بازی با کره التهاب زیادی داشت و قطع بازی به مدت چند دقیقه می‌توانست حرارت آن را کم کند. شاید کی‌روش به همین دلیل کاری کرد که بازی چند لحظه از حرکت بایستد. به هر حال این کارها جزو ترفندهای مربیگری است که بد نیست در چنین مواقعی از آنها استفاده شود.
نام:
پست الکترونیک:
نظر/پیام: