کدخبر: 895 - تاریخ انتشار: ١٩ اسفند ١٣٩١، ١٥:٣
جواهیر سوکای:
سپاهان بهترین تیمی است که در آن بازی کرده‌ام
می دانید چرا سپاهان خوب است؟ چون ما یک گروهیم و مثل اعضای یک خانواده هستیم، یک مربی حرفه‌ای داریم که همه چیز را خودش بالانس می‌کند و اگر مشکلی باشد سریع حلش می‌کند. ما مدیرعامل خوبی داریم و مدیر کارخانه ما هم کارها را سریع جمع و جور می‌کند. هر اعضای تیم و باشگاه دست به دست هم داده‌ایم که سپاهان موفق باشد.
هفت سالش بود که فوتبال را شروع کرد. آلبانی، ترکیه، مصر و کرواسی کشورهایی هستند که او در آنها بازی کرد تا بالاخره به ایران رسید. جواهیر سوکای می‌گوید که سپاهان بهترین باشگاهی است که تاکنون در آن بازی کرده است.

به گزارش فوتبال ایرانی و به نقل از ایسنا ، تاکنون فوتبالیست‌های خارجی زیادی به ایران آمده‌اند، اما کمتر بازیکنانی توانستند عملکردی قابل قبول داشته باشند. در این بین سپاهان بیشترین سهم را در آوردن خارجی‌های با کیفیت داشت و تاکنون بیشتر بازیکنان خارجی این تیم عملکرد خوبی داشته‌اند. جواهیر سوکای، یکی از خارجی‌های خوب فوتبال ایران است که این روزها در سپاهان خوب گل می‌زند.

خبرنگار ایسنا با او گفت و گویی انجام داده که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

* سوال اولم کمی شخصی است. می‌خواهم بدانم چطور شد که فوتبال را انتخاب کردی؟

- 16 ساله بودم که برای اولین بار پیراهن یک تیم حرفه‌ای را پوشیدم. تیم وازنیا در آلبانی اولین تیم من بود. بعد از آن هم دیدم که فوتبال بیزینس خوبی است و مهم‌تر از آن یک ورزش محبوب است؛ در نتیجه‌ به فوتبال پرداختم. در واقع فوتبالم را از هفت سالگی شروع کردم.

* در این مدت در چه کشورهایی بازی کرده ای؟

- ابتدا که در آلبانی بودم. پس از آن به آنکارای ترکیه رفتم و سپس به مصر رفتم. بعد از مصر به کشورم بازگشتم. حالا هم که در ایران هستم.

* در مدتی که فوتبال بازی کردی، این رشته ورزشی آن طور که فکر می‌کردی بود و آیا تو را راضی کرده است؟

- تیم‌هایی که در آنها بازی کرده‌ام، همه تیم‌های خوبی بودند. در ترکیه، در بهترین تیم بودم و الاسماعیلی مصر هم تیم خیلی خوبی بود. حالا هم که در سپاهان هستم بسیار راضی‌ام چون سپاهان بهترین تیمی است که تاکنون در آن بازی کرده‌ام.

* چطور می‌گویید سپاهان بهترین تیمت است؟ مگر چه امکانات ویژه‌ای به تو داده است؟

- در سپاهان هر چه بخواهم برایم فراهم است. البته در چارچوب مشخص. خانواده‌ام هر گاه بخواهند به راحتی به ایران می‌آیند و در این جا کاملا راحت هستند، فرهنگ مردم ایران هم خیلی به مردم ما شبیه است. آلبانی یک کشور مسلمان نشین در اروپاست. این جا خانه خوبی به من داده شده که در آن خیلی راحت هستم.

* تیم ترکیه‌ای چطور بود؟ امکانات آنجا بهتر از ایران نبود؟

- لیگ ترکیه خیلی خوب است. به هر حال آنجا با تیم‌هایی مثل فنرباغچه و گالاتاسرای بازی می‌کنیم. امکانات باشگاه‌های ترکیه‌ای از ایرانی‌ها بیشتر است و برنامه‌ریزی بهتری دارند، اما برای من، در سپاهان همه چیز خوب است. در ترکیه فقط فوتبال حرفه‌ای است، ولی در اینجا فرهنگ مردم هم خیلی خوب است.

* پس از زندگی در ایران راضی هستی؟

- اصفهان جای بسیار خوبی است. همسرم وقتی به اینجا می‌آید خیلی راضی است. من هم برای این با سپاهان قرارداد بستم چون همه چیزش خوب است. من مردم اصفهان را خیلی دوست دارم.

* اگر از تیم‌های دیگری مثل تیم‌های متمول عربی پیشنهاد داشته باشی چه می‌کنی؟

- اتفاقا پیشنهادهایی داشتم. فعلا که قراردادم را با سپاهان برای دو سال دیگر تمدید کردم، ولی اگر پس از آن پیشنهادی باشد آن را بررسی می‌کنم.

* بازیکنانی که برای فوتبال به کشور دیگری می‌روند اغلب با مشکلاتی مواجه می‌شوند، وضعیت تو در ایران چگونه است؟

- مشکل اصلی این بازیکنان دوری از خانواده است، ولی من همان طور که گفتم این مشکل را ندارم. هر گاه بخواهم، همسر و دخترم طی یکی، دو روز خودشان را به من می‌رسانند.

* پیش از این که به ایران بیایی چقدر از فوتبال این کشور شناخت داشتی؟

- نام چند تیم مانند پرسپولیس، سپاهان و استقلال را شنیده بودم. همچنین گاهی بازی‌های آنها را در لیگ قهرمانان آسیا می‌دیدم. بیش از این شناختی از فوتبال ایران نداشتم.

* از کشور ایران چه شناختی داشتی؟

- همان طور که گفتم فرهنگ مردم ایران و آلبانی شبیه هم است. مردم آلبانی، ایران را دوست دارند.

* از تیم ملی گفتی. خودت در تیم ملی کشورت چقدر بای کرده ای؟

- زمانی که 17 سالم بود به تیم ملی دعوت شدم. اکنون تعجب می‌کنم که با وجود پیشرفت‌هایم، چرا دعوت نمی‌شوم. البته می‌دانم که مربی با من مشکل دارد.

* آرزوی فوتبالی‌ات چیست؟

- دوست ندارم درباره این مساله فکر کنم. می‌خواهم پله‌های موفقیت‌ را یکی پس از دیگری طی کنم و نمی‌دانم آخر به کجا می‌رسم. به هر حال پوشیدن پیراهن تیم ملی و کسب افتخار به همراه آن یک آرزوی طبیعی برای هر فوتبالیستی است. فکر کنم اگر چند گل دیگر برای سپاهان بزنم به تیم ملی هم دعوت می‌شوم.

* ارتباطت با بازیکنان سپاهان چطور است؟

- می دانید چرا سپاهان خوب است؟ چون ما یک گروهیم و مثل اعضای یک خانواده هستیم، یک مربی حرفه‌ای داریم که همه چیز را خودش بالانس می‌کند و اگر مشکلی باشد سریع حلش می‌کند. ما مدیرعامل خوبی داریم و مدیر کارخانه ما هم کارها را سریع جمع و جور می‌کند. هر اعضای تیم و باشگاه دست به دست هم داده‌ایم که سپاهان موفق باشد.

* می دانی که سپاهان قهرمان سه دوره پیاپی لیگ برتر است و ...

- می‌دانم چه می‌خواهید بگویید! مطمئن باشید که امسال هم قهرمان می شویم و محرم جام را برای چهارمین بار پیاپی بالای سر می‌برد.

* انگار خیلی به نوید کیا علاقه داری!

- محرم بازیکن بزرگی است. او مرد بزرگی است که همیشه به من کمک می‌کند. در فوتبال همه بازیکنان کسانی را دارند که به آنها کمک می‌کنند. ولی سپاهان امسال نسبت به قبل چندان مقتدرانه کار نمی‌کند. امسال کمی از داوری‌ها ضرر کردیم. اگر امتیازهایی را که به دلیل اشتباه داوران از دست داده‌ایم حساب کنید، اکنون ما با 12 امتیاز اختلاف در صدر جدول بودیم.

* در فوتبال دنیا طرفدار کدام تیم هستی؟

- فوتبال آلمان را خیلی دوست دارم و طرفدار بایرن‌ مونیخ هستم.

* پس می‌شود گفت یکی از آروزهای فوتبالی‌ات بازی در بایرن‌ است؟

- ان‌شاءالله!

* تیم ملی آلبانی چطور؟ وضعیت فوتبال کشورت در اروپا چطور است؟

- در اروپا بازی کردن خیلی سخت است. ما برای صعود به جام جهانی باید با تیم‌هایی مثل پرتغال، سوئد و فرانسه بازی کنیم. از هر گروه هم فقط یک تیم به جام جهانی می‌رود.

* کمی هم درباره حضور در لیگ قهرمانان آسیا بگو. سپاهان اولین تیم آسیایی توست. در این بازی‌ها به چه می‌اندیشی؟

- هدف ما فعلا این است که از گروه‌مان بالا برویم. فکر می‌کنم امسال بتوانیم به فینال برسیم.

* پس می‌خواهید جام قهرمانی آسیا را هم بگیرید تا محرم بالای سر ببرد؟!

(با خنده) بله! یک جام آسیایی می گیریم که محرم آن را بالای سر ببرد تا با آن و چهار جام لیگ از فوتبال خداحافظی کند! البته این را به شوخی گفتم.
نام:
پست الکترونیک:
نظر/پیام: