کد: 37 - نویسنده:
اختلاف لابی روسها با سایر اعضا ، به نفع کشتی ایران
مهدی شیروانی: رافائل مارتینتی رئیس فیلا از ریاست فدراسیون کشتی جهان برکنار و لناد لالوویچ صربستانی به صورت موقت جانشین او شد . در حالی که پیش از این و در انتخابات گذشته تعیین رئیس فدراسیون جهانی کشتی نیز دولت تورلیخانوف تلاش داشت تا با لابی روسها جایگزین مارتینتی شود اما به رغم تلاش بسیار در این مهم ناکام شدند . بعد از تصمیم کمیته اجرائی I.O.C مبنی بر حذف کشتی در المپیک 2020 ، اعضای هیات رئیسه فیلا در اجلاس فوق العاده خود به میزبانی تایلند ، تصمیم به برکناری مارتینتی و جایگزینی لالوویچ گرفتند . حواشی منتشره از همین رای گیری و انتخابات حکایت از آن دارد که لابی روسها در تایلند مجددا با گروه مخالف خود سرشاخ شده و به رغم تلاشی که برای معرفی الکساندر کارولین به عنوان فرد جایگزین مارتینتی داشته ، اما در این مهم ناکام مانده و حالاسعی دارند با دورخیزی برنامه ریزی شده ، این بار در مجمع بعدی هیات رئیسه فیلا ، مهمترین کرسی فدراسیون کشتی جهانی را از آن خود کنند .

اکنون که جنگ روسها و مخالفان آنها در هیات رئیسه فیلا علنی تر از قبل شده ، کشتی کشورمان می تواند از این شرایط بهترین بهره برداری را داشته باشد . قطعا روسها کشتی ایران را رقیب اصلی و جدی خود می دانند . اگر سکان هدایت فدراسیون جهانی به دست روسها یا کشورهای اقماری آنها بیفتد ، کشتی ایران باید با مشکلات بیشتر و عدیده ای دست و پنجه نرم کند . اگر تا به حال مدیرانی چون میلان ارسگان یا رافائل مارتینتی برای جذاب ساختن کشتی یا تمکین به خواسته های I.O.C سعی در تصویب ، تحمیل و به اجرا درآوردن برخی قوانین در کشتی داشتند، اگر سکان هدایت کشتی به دست روسها و لابی آنها بیفتد ، دیگر شاهد تغییراتی صرفا به بهانه تامین جذابیت کشتی نخواهیم بود ، بلکه تحمیل قوانینی برخلاف انچه که کشتی گیران ما در آنها قوت و قدرت دارند دور از ذهن و تصور نخواهد بود . در صورت کسب کرسی ریاست فیلا توسط روسها یا همپالکی هایشان باید منتظر تحمیل مقرراتی باشیم که به ضرر قهرمانان کشورمان باشد .

 لذا تا قبل ازاینکه روسها در این مهم موفق شوند ، باید از اختلاف لابی روسها و مخالفان آنها ( نظیر آمریکا ، ژاپن ، ترکیه و .... ) نهایت بهره را برده و در خلال همین رقابتهای جام جهانی 2013 تهران که طی روزهای سه شنبه تا جمعه هفته جاری در کشورمان برگزار می شود ، ابتدا جایگاه کشورمان را به عنوان یکی از اعضای تاثیرگذار در هیات رئیسه فیلا تثبیت کرده و شرایط را به گونه ای مهیا کنیم که هیات رئیسه فیلا بپذیرد که خودشان زمینه حضور یک نماینده از ایران در هیات رئیسه فیلا را فراهم کنند . هرچند که الان زمان طرح موضوع عضویت ایران در هیات رئیسه فیلا نیست و فعلا تمام اقدامات و تلاشها باید متوجه مجاب ساختن I.O.C  برای حفظکشتی در بازیهای المپیک باشد ، ولی ما باید از میزبانی تهران و شرایط بحرانی که به کشتی دنیا تحمیل شده ، نهایت بهره را ببریم و زمینه جبران ناکامی مقابل نماینده قطر ( که در کشتی دنیا هیچ محلی ازاعراب ندارد ) را فراهم کنیم .

نام:
پست الکترونیک:
نظر/پیام: